Rezerwacje telefoniczne: 534 575 000
Adres/godziny otwarcia:

Gdańsk, ul. Milskiego 1, lok. nr 10B

PON-PT: 8.30-16.30

Złącze rur pex-al-pex.

tutaj.

filmZobacz jak wykonać złącze rury typu pex-al-pex

Aby wykonać poprawnie połączenie w systemie pex-al-pex należy odpowiednio wyprofilować kalibratorem końcowy fragment rury pex-al-pex, który ulega deformacji podczas jej przecinania. Na rynku dostępnych jest wiele odmian i modeli tego urządzenia. My sprawdziliśmy działanie trzech.

e-wypozyczalnia.com.pl-jaki_kalibrator_złącze_pex-al_pex2

Fot. nr1. Kalibratory

Kalibrator “A”: Wykonany z metalu co powoduje, że jest dość ciężki. Słabo zabezpieczony przed korozją (widoczne ślady ognisk korozji w nowym egzemplarzu). Naszym zdaniem użycie go w systemie pex-al-pex nie jest dobrym rozwiązaniem. Powód? Otóż po jego użyciu zwiększyła się średnica końcówki rury co uniemożliwiło osadzenie jej w złączce. Być może przy innych systemach problem ten nie występuje. Ponad to kalibrator nie jest wyposażony w ostrze profilujące.

Kalibrator “B”: Wykonany z tworzywa sztucznego. Przedstawiony model posiada trzy wyprofilowane trzpienie o średnicach 16/18/20mm (dostępne są również kalibratory w innych konfiguracjach np. 16/20/25mm ). Wyposażony jest w stalowe ostrza umożliwiające wykonanie frezu wewnątrz rury ułatwiającego jej osadzenie w złączce. Kalibrator jest stosunkowo wytrzymały, ale nieumiejętne jego użycie (szczególnie w przypadkach gdy kalibrowana rura jest sztywno zamocowana) może skutkować złamaniem trzpienia.

Kalibrator “C”: Trzon wykonany z metalu, rączka z tworzywa sztucznego. Wyposażony w ostrze profilujące. Urządzenie jest wytrzymałe i dobrze sprawdza się w praktyce. Jedynym minusem jest pojedynczy trzpień co wymaga zaopatrzenia się w kilka sztuk kalibratorów przy wykonywaniu połączeń o różnych średnicach.

e-wypozyczalnia.com.pl-złacze_pex-al_pex
Fot. nr2. Przekrój złącza pex-al-pex.

1-Korpus złączki;
2-Kołnierz;
3-Uszczelka gumowa;
4-Metalowa tuleja;
5-Rura pex-al-pex.

W ofercie naszej wypożyczalni znajdą Państwo zaciskarki pex zarówno ręczne, jak i elektryczne. Wraz z praską mogą Państwo wynająć potrzeby osprzęt tj. nożyce i kalibratory.

Aby przejść do oferty wynajmu zaciskarki ręcznej proszę kliknąć tutaj.

Aby przejść do oferty zaciskarki elektrycznej REMS proszę kliknąć tutaj.